Неправильна постава тіла – які її наслідки?

Дефекти постави в дітей віком тепер вважаються проблемою цивілізації. Годинник, проведений за партою, а потім перед екраном телевізора чи комп’ютера, надто калорійна дієта – ось основні чинники, що сприяють їхньому формуванню. Чи можна запобігти дефектам постави у дітей? Так! Про те, як це зробити, читайте у нашій статті або на сайті sop.

Що таке постава тіла?

Постава – індивідуальна особливість кожної людини. Це справді складно дати визначення. Взагалі кажучи, під позою ми маємо на увазі: «індивідуальну форму тіла та положення окремих частин тулуба та ніг у положенні стоячи». Положення тіла правильне, якщо голова пряма, всі фізіологічні вигини хребта (лордоз та кіфоз) збережені, таз спирається на головки стегнової кістки, ноги прямі, а стопи мають правильні ямочки та виступи. Якщо деформація виникає у будь-якій із цих областей, це дефект постави.

Положення тіла формується протягом багатьох років і під впливом багатьох факторів – навколишнього середовища, в якому ми живемо, стану м’язів, кісток, суглобів та зв’язок, функціонування нервової системи та навіть волі та емоцій.

Неправильна постава тіла – які її наслідки?

Чому дефекти постави переважно вражають дітей?

Періоди, коли людина найбільш схильна до дефектів постави, називаються критичними періодами. Перший такий період зазвичай відбувається з початком школи, тобто коли дитині 6-7 років. Інший – у період стрибка статевого дозрівання. Чому тоді? Тому що цей час найбільшого зростання дитини – його тулуб, верхні та нижні кінцівки та ступні сильно подовжуються. В результаті напруга м’язів та зв’язок тимчасово знижується, а центр тяжіння змінюється, зміщуючи вгору. Ви повинні пам’ятати, що коли дитина ходить до школи, життя дитини також різко змінюється. Відтепер замість бігати і вільно стрибати він повинен тягати важкий рюкзак, сидіти за шкільною партою кілька годин, а потім робити уроки вдома.

Наскільки поширеними є дефекти постави?

Плоскі або запалі груди, сколіоз, округла спина, виступаючий живіт або плоскостопість – ось найважливіші приклади неправильної постави. Величезну роль їх розвитку грають неправильна постава під час сидіння, невелика фізична активність і неправильне носіння рюкзака.

Кругла спина, сколіоз, вальгусні коліна, плоскостопість – найчастіші порушення дитинства.

Кругла спина, або грудний гіперфоз, це дефект постави щодо грудного відділу хребта. Для цього дефекту характерне поглиблення одного з природних вигинів хребта – грудного кіфозу. Кругла спина може проявитися у дитини як уроджений чи набутий дефект. Яка безпосередня причина? Кругла спина може виникати при таких захворюваннях, як рахіт, туберкульоз, анкілозуючий спондиліт (АС) або хвороба Шейєрманна. Округлення спини також може статися в результаті м’язової дистонії – стану, при якому група м’язів скорочується та розтягується. Крім того, неправильні звички, такі як неправильна постава під час сидіння або нерухомості, також можуть спричинити м’язову дистонію. Ця проблема також часто виникає у дівчат-підлітків, які, соромлячись своїх пишних грудей або високого зросту,

Сколіоз – це латеральне викривлення хребта, при якому також спостерігається ротація хребців та їх викривлення. Це дуже серйозний і водночас найпоширеніший, поряд із круглою спиною, дефект постави у дітей та підлітків. Сколіоз у дівчат зустрічається у кілька разів частіше, ніж у хлопчиків, і має три стадії розвитку. Сколіоз зазвичай змінює зовнішній вигляд дитячого тіла. Можлива деформація тулуба і асиметрія талії, лопатка, що виступає, або опускання однієї з рук (косе положення). Не лікований сколіоз може мати далекосяжні наслідки для здоров’я, у тому числі: сприяють неврологічним порушенням, порушенням кровообігу та дихання.

Вальгусне коліно – це дефект нижніх кінцівок, при якому коліна дитини вирівняні всередину. Як визначити, що коліна моєї дитини криві? Якщо у вертикальному положенні коліна зведені один до одного (дивляться один на одного) і між ступнями є чіткий проміжок. Коліна дитини можуть стати кривими з ряду причин, включаючи надмірну вагу або ожиріння, швидке зростання, зниження м’язового тонусу та плоскостопість.

Плоскостопість – це деформація стопи, при якій природні склепіння стопи опущені. Додатково також спостерігається деформація кістки п’яти. Дитина з плоскостопістю швидше втомлюється і частіше скаржиться на біль у стопах. Плоскостопість – результат ослаблення груп м’язів, що утримують склепіння стопи. Виникнення плоскостопості в дітей віком раннього віку – цілком природне явище, викликане наявністю жирових подушечек. Тільки в 3-4 роки арки починають поступово ставати помітними. Ступня набуває правильної форми приблизно до 6 років. Якщо цього не сталося, потрібний запис на прийом до фахівця.

Неправильна постава тіла – які її наслідки?

Дефекти постави – які їх наслідки

Дефекти постави, що виникають внаслідок порушення фізіологічного викривлення хребта, можуть викликати безліч недуг. Вони також можуть порушити роботу найважливіших систем організму, включаючи дихальну, кровоносну та травну системи. Наприклад, поглиблення шийного лордоза викликає головний біль, запаморочення або оніміння рук. У свою чергу, поглиблення грудного кіфозу може призвести до поверхневого дихання та послаблення вентиляції легень. Це станеться тому, що при гіперфозі грудної клітки груди більше не будуть так вільно розширюватися. З іншого боку, підняття будь-якого з фізіологічних вигинів хребта викликає передачу вібрації, що виникає під час ходьби, на череп, викликаючи, наприклад, хронічний головний біль.

Профілактика дефектів постави у дітей

Постуральні дефекти можна і потрібно запобігати. Найкраще вводити профілактику у шкільному віці. Тоді є найкращий шанс, що дитина захистить себе від найсерйозніших дефектів постави. Основою профілактики, наприклад, є правильне носіння шкільного ранця. Його вага не повинна перевищувати 10-15% ваги дитини. Рюкзак також повинен мати посилену стінку, що облягає спину, та широкі лямки. Дитина завжди повинна носити її на обох плечах.

Інше важливе питання – це заохочення дітей до фізичної активності. Звичайно, вид цієї діяльності повинен бути адаптований до індивідуальних можливостей дитини, її інтересів і наявного дефекту постави (якщо є). Вибір взуття також має вирішальне значення для формування правильної постави у дитини. Малюкові, який тільки робить перші кроки, слід дозволяти якомога більше ходити босоніж. Виходячи на вулицю, вони повинні носити взуття, що підтримує підбори і має жорстку підошву.